воскресенье, 27 марта 2016 г.

6 клас-2014 Вступ. Міфологія



Урок 1

Тема.    Література як вид мистецтва. Художній образ
Мета:   познайомити учнів з різними видами мистецтва, особливостями художньої літературами як виду мистецтва, її характерними рисами, місцем серед інших видів мистецтв, з поняттями «художній образ» і його різновидами – «традиційний образ», «вічний образ»; значенням мистецтва ( в тому числі і літератури) для життя людства, становлення особистості; розвивати навички зв`язного усного і писемного мовлення, логічного мислення; виховувати почуття прекрасного, любов до літератури, культуру мовлення.
Обладнання: виставка книг, репродукції із зображенням різних видів мистецтва (танець, живопис, архітектура тощо), фонозаписи (на вибір учителя).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку
                                                                       Література – це мистецтво     самовираження за допомогою слова.
                                                                      Акутагава Рюноске, японський
                                                                            письменник ХХ ст.

                                                              Література – це керівник людського
                                                                    розуму людським родом.
                                                                             Віктор Гюго, французький    письменник ХІХ ст.
                                                                      
                                                             Художники покликані для того, щоб
                                                        доводити світові, що життя прекрасне,
                                                          що воно саме є найбільшим і найвеличнішим з усіх можливих благ.
                                                                              О. Довженко, український   письменник ХХ ст.
                                                                                 
І. Мотивація навчальної діяльності
    1. Оголошення теми і мети уроку
2.     Вступне слово учителя. 
                                        Святе мистецтво! В пензлі чи пері
                                             Є сила дати вічність кожній рисі:
                                             Хмарині, що пливе в небесній висі,
                                             Веселих промінців химерній грі…
Так висловився про мистецтво відомий англійський поет ХІХ ст. Вільям Вордсворт, назвавши його «святим». А про завдання митця великий наш земляк Олександр Довженко сказав так (зачитується 3 епіграф). Адже людський геній невичерпний. Кожна нова епоха дає нам нові свідчення багатства творчого духу людини. А найкращі твори мистецтва завжди говорять про вічне й загальнолюдське, про те, що завжди хвилює людину. «Мистецтво – це совість людства» , - сказав німецький поет і драматург ХІХ століття Х.Ф. Геббель. Справді, саме мистецтво допомагає людині навчитися бачити прекрасне, формує естетичні смаки, розвиває почуття, це велика сила, що здатна дати крила для злету людської уяви. Познайомимося з деякими видами мистецтва. Ще за часів Стародавньої Греції надихали митців Музи.
       3. Інсценізація «Парад Муз»
Виходять 9 учениць, що зображують Муз.
Перша Муза. Ви, мабуть, здогадалися, хто ми. Так, ми – Музи. Батько наш – всемогутній Зевс, а мати – богиня пам`яті Мнемозіна. Живемо ми на Парнасі. Ця гора в Греції присвячена Аполлонові, нашому покровителеві, Діонісові та нам. Це дивовижне місце. Між двома вершинами гори дзюрчить джерело, що надає митцям натхнення. А внизу видніється місто Дельфи зі знаменитим храмом, присвяченим  богові Аполлону.
       Нас у батьків 9. І кожна відповідає за певний вид мистецтва. Я найстарша. Мене звуть Калліопа, я покровителька епічної поезії. Моїм прихильником був сам Гомер. Завдяки мені він написав свої епічні поеми «Іліада» та «Одіссея». Я маю паличку для писання (стилос) і навощену дощечку і даю їх тільки найталановитішим письменникам.
Друга Муза. Я- Кліо, муза Історії. Грифельна паличка допомагає мені записувати найважливіші події. А сонячний годинник потрібен мені, щоб стежити за плином часу. Кліо означає «історія».
Третя Муза. А я – Талія, покровителька комедії. Комедія – легкий, веселий жанр, тому й одяг мій легкий, у руці я маю пастушу палицю, а голову завжди прикрашаю плющовим вінком. Хто зустрічається зі мною, стає веселим та життєрадісним.
Четверта Муза. А мій вінок з виноградного листя, бо я не така легковажна, як ти, Таліє! Я – Мельпомена, муза трагедії. Я завжди ношу театральну мантію, трагічну маску і палицю, щоб нагадати людству, що життя не таке вже веселе, як здається, є в ньому і драматичні моменти.
П`ята Муза. А я – Евтерпа, муза ліричної поезії, сплела собі вінок із квітів, бо ті, хто пише ліричні вірші, уміють палко кохати, а квіти разом з віршами – найкращий подарунок коханій людині.
Шоста Муза. Ну, якщо вже мова зайшла про кохання, то беру слово я, Ерато, муза любовної лірики. Щоб любовні пісні були милозвучнішими, я тримаю в руках ліру. Ці пісні зазвичай складали у квітні, адже квітень – це мій місяць, місяць Ерато.
Сьома Муза. Навіщо щось писати, вигадувати?  Краще рухатись, танцювати! Я – Терпсіхора, муза танців і хорового співу.
Восьма Муза. Твоє мистецтво надто легковажне, Терпсіхоро! Я, Полігімнія, визнаю лише гімни та високе красномовство. На моїх вустах завжди вказівний палець правої руки. Це знак того, що, перш ніж говорити, треба добре подумати. А ще я стала матір`ю міфічного героя Орфея, який своїми співами й мистецтвом поета заворожив людей, звірів, птахів і навіть царство Аїда. Міф про Орфея та Еврідіку ви будете вивчати на одному з наступних уроків.
Дев`ята Муза. А я закликаю всіх поглянути на небо. Дивіться, скільки зірок висипало! Я, Уранія, муза астрономії, мене шанують скрізь. Я закликаю всіх жити не одним днем, а думати про вічність, про те, навіщо людина прийшла в цей великий і безмежний Всесвіт.
      4. Демонстрація відеофільму про Аполлона і його 9 муз.
     5. Бесіда
1) Яке значення мистецтва для життя людини?
2) З якими видами мистецтва ви познайомилися, зустрівшись з Музами та переглянувши слайди?
3) Які давньогрецькі види мистецтва зараз мистецтвами не вважаються?
4) Які ще види мистецтва ви знаєте?
5) Хто надихав митців на створення витворів мистецтва в Давній Греції?
Фізкультхвилинка
ІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1.     Слово вчителя.
Ви правильно назвали одним із видів мистецтв художню літературу. Вона має свої особливості, як і всі інші види мистецтва. Літературу здавна називають мистецтвом слова, бо саме слово є «будівельним матеріалом» літератури. Саме слово «література» латинського походження, означає – буква, тобто написане.
       Поняття «література» має два значення: в одному – це все, що написане. В іншому – «література художня», один із основних видів мистецтв – мистецтво слова, яке відображає дійсність у художніх образах, створює нову естетичну реальність за законами краси.
     2. Ознайомлення з літературознавчими термінами
Література художня – різновид мистецтва, мистецтво слова, що відображає дійсність в художніх образах, створює нову художню реальність за законами краси.
Художній образ – індивідуальна і разом з тим узагальнена картина людського життя, створена митцем.
Художній світ – створена уявою письменника і втілена у творі образна картина, що складається з подій, постатей, їх висловлювань і виражених ними уявлень, думок, переживань тощо.
Вічний образ – художній образ, який за глибиною художнього узагальнення виходить за межі конкретного твору та зображеної в ньому історичної доби,
містить загальнолюдські цінності, філософське осмислення буття.
Традиційний образ – художній образ, який не виходить за рамки конкретного твору та зображеної в ньому історичної доби.
      Художній світ трактується як друга, власне художньо-естетична реальність, що має духовний характер. Єдність і своєрідність художнього світу забезпечується темою (тематикою), ідейним пафосом, композицією
 (побудовою) і стилем твору. (Визначення записуються в зошити).
      3. Художня література серед інших видів мистецтва
Слово вчителя. Художня література має багато «перетинів» з іншими видами мистецтва. Наприклад, як і живопис, скульптура, графіка, вона створює пластичні образи, дає зображення об`єкта, хоча виникають ці образи завдяки різним засобам (живопис – фарби, графіка – олівець, скульптура – камінь, література – слово).
       Художня література своєю грою, дієвістю, драматизмом, спогляданням споріднена з театром, кіно.
       Художню літературу й архітектуру споріднює  певний стиль побудови, заснованість на композиції тощо.
        З музикою художню літературу зближує наявність художніх образів, ритміка, інтонаційна виразність.
     4. Робота з епіграфами. Бесіда
1. Прочитайте висловлювання про літературу, що є епіграфами до уроку. Як ви їх розумієте?
2.  Виходячи зі змісту висловлювань, подумайте, яке значення має література в житті людини?
3. Що є спільного у висловлюваннях відомих майстрів слова про літературу?
    5. Ознайомлення  з статтею підручника про художню літературу.
(Відповіді на запитання підручника)
    6. Вікторина «Вгадай автора і назву твору»
1. «Жила на світі одна вдова, і мала вона двох дочок. Одна з них, падчерка – була вродлива і роботяща, а друга – рідна – погана і ледача». (Брати Грімм, «Пані Метелиця»)
2. «Друзі мої! Недовго я відпочивав після третьої своєї подорожі. Знову мене
потягло з дому, знову захотілося нових вражень, нових пригод. …Я спершу поїхав у Персію, побував у багатьох провінціях і тільки тоді найняв корабель і поїхав в Індію». («Пригоди Синдбада-мореплавця»)  
3. «Край Лукомор`я дуб зелений,
      І золотий ланцюг на нім:
      І день і ніч там кіт учений
      На ланцюгу кружляє тім».
     (О. Пушкін. Вступ до поеми «Руслан і Людмила»)
 4. «Він складав з крижин цілі слова. Але ніяк не міг скласти слово, яке йому особливо хотілося, - слово «Вічність». (Г.К. Андерсен. «Снігова королева»)
 5. «І тоді він заспівав свою пісню без рим, пісню, що сама народилася в його душі. І він співав її так голосно, як тільки міг, і так довго, наскільки дозволяв подих. А в перервах йому підвивали Сірий Брат і Акела». (Дж. Р. Кіплінг, «Мауглі»)
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда
1. Яка роль книги у житті сучасної людини?
2. Що є основою мистецтва, в тому числі і літератури?
3. Назвіть відомі вам види мистецтва.
4. Яке місце займає література серед інших видів мистецтва?
5. Назвіть своїх улюблених письменників і їхні твори.
ІV. Підведення підсумків уроку
V. Домашнє завдання
Опрацювати вступну статтю підручника. Відповідати на запитання підручника. Скласти міні-твір «Книги у моєму житті» (за бажанням)
                                         


                        

Урок 2

Тема.   Поняття про міф. Основні тематичні групи міфів (про створення і будову світу, про героїв, календарні та ін.). Відображення єдності людини й природи в міфах різних народів. Популярні міфологічні образи, сюжети, мотиви різних народів
Мета:    ознайомити учнів з поняттями «міф»; «міфологія», основними тематичними групами міфів, популярними міфологічними образами, сюжетами, мотивами різних народів, показати відображення у міфах різних народів єдності людини і природи; розвивати навички виразного читання міфів, вміння характеризувати популярні міфологічні образи, зіставляти типологічно подібні образи у міфах народів світу; виховувати інтерес до далекого минулого, загальнолюдські цінності
Обладнання: міфи народів світу в різних виданнях, репродукції з картин на міфологічні сюжети, фрагменти з художніх або мультиплікаційних фільмів про міфологічних героїв
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

                                                            Чудеса, наявні у міфі, перевершують         
                                                        усякі дива казки й завше постачають їй
                                                             матеріал чудесності
                                                                                Аза Тахо-Годі
Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань
   1.Теоретична п`ятихвилинка
- Художня література – це …
- Художній образ – це…
- Вічний образ – це …
- Традиційний образ – це …
- Художній світ твору – це …
    2. Виступи учнів з творами «Книга у моєму житті».
ІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1.       Слово вчителя.
В шостому класі на уроках історії ви почали знайомство з давнім минулим  людства і на вас чекає справжня мандрівка у часі: упродовж навчального року ви подолаєте історичну дистанцію в 2600000 років. Ви дізнаєтеся про далекий світ первісної людини, про перші цивілізації, про найдавніші пам`ятки культури, серед яких чи не найпочесніше місце посідає література. Адже вона дає можливість не просто побачити, як жили люди в минулому, а від самих тих людей дізнатися про їхні мрії і проблеми, сподівання і розчарування. Ви читатимете твори, які складалися багато сотень і навіть тисяч років тому, щоб донести до наступних поколінь істини, які відкрилися людям. Можливо, ці твори змусять вас по-новому поглянути на світ, допоможуть відчути свою причетність до історії, подарують радість відкриття вічних істин. І почнемо ми свою подорож зі знайомством з одним із найдревніших жанрів усної народної творчості – міфами.
2.       Оголошення теми, мети уроку
Звучить музичний фрагмент за вибором вчителя
Вчитель. «… На самому початку не було ні неба, ні землі, а була тільки темрява і вода, змішана з землею так, ніби кваша, а Бог літав Святим Духом понад водою, яка шуміла піною…» - так уявляли наші пращури переддень виникнення Всесвіту і появи життя на Землі. Давні люди, які жили серед дикої природи, були беззахисними перед виверженнями вулканів і землетрусами, бурями і грозами, посухами і повенями, спекою і морозами. Осмислюючи навколишній світ, вони намагалися пояснити незрозуміле впливом могутніх надприродних сил. В їхній уяві поставали образи богів і духів, яким було підвладне все на світі і від яких залежало життя людей. Так з`явилися міфи.
      3. Ознайомлення з літературознавчими термінами ( записи в зошити)
Міфи – це оповіді, у яких відображалися найдавніші уявлення стародавніх людей про Всесвіт, Землю і саму себе.
Міфологія – 1. Система фантастичних уявлень предків про світ і світобудову. 2. Сукупність міфів певного народу. 3. Наука про міфи.
Головні ознаки міфу:
-         анонімність, колективний автор;
-         герої: боги, напівбоги, титани, духи, першопредки;
-         олюднення й одухотворення природи;
-         гіперболізація (сюжету, образу);
-         пояснюють природу Всесвіту і життя на Землі.
4. Ознайомлення з тематикою міфів, читання статті підручника «Про міф».
Відповіді на запитання підручника.
Завдання. Знайти в підручнику і виписати в зошити різновиди міфів:
- про створення і будову світу;
- про народження і діяння богів;
- про героїв;
- пояснювальні (про різні природні явища);
- про різні фантастичні явища, перетворення;
- про походження людей, засновників міст, держав тощо.
      5. Робота з епіграфом і порівняльною таблицею «Характерні особливості міфу і казки» (додаток 1)
Бесіда.
1)     Прочитайте епіграф. Про які жанри усної народної творчості в ньому йдеться? (Про міфи і казки)
2)     Що таке казка? Які її особливості?
3)     Які особливості міфів?
4)     Які є спільні риси міфу і казки?
5)     В чому полягають відмінності міфу від казки?
Висновок. І міфи і казки відносяться до жанрів усної народної творчості, мають колективного автора, в них наявні елементи фантастики, характерна
образність, поетичність мови. Проте є у них і суттєві відмінності. Так, казку сприймали, як плід фантазії, а до міфу ставилися як до абсолютної реальності. А також у всіх казках зображено боротьбу сил добра і зла, у міфах же такий конфлікт не обов`язковий.
     6. Ознайомлення з літературознавчими термінами (записи в зошити):
Тема – коло життєвих явищ, зображених у творі.
Мотив – реалізація, втілення теми в конкретних образах.
Провідні міфологічні теми – створення світу, пояснення природних явищ, діяння героїв тощо. Мотиви – сонця, ночі, випробування героїв тощо.
Завдання. Визначити теми та їх мотиви у прикладах міфологічних сюжетів із статті «Про міф».
    Фізкультхвилинка
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Гра-змагання «Літературознавча естафета».
Правила гри. Учні об`єднаються в 3 групи. Відповідь на задане запитання складається колективно: кожен учень проголошує одну тезу або аргумент на доказ тези і передає «естафетну паличку» товаришеві. Відповідь складається доти, доки всі тези і аргументи не вичерпаються. Перемагає та група, члени якої разом побудували найбільш повну, логічну відповідь і не порушили
правила «естафети».
Завдання групам.
1 група. Користуючись таблицею (додаток 1), скласти розповідь про особливості казки. 3 група.
2 група. Скласти розповідь про особливості міфів.
3 група. Скласти розповідь про спільне і відмінне міфу і казки.
2.     Підведення підсумків гри-змагання.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника «Про міфи». Відповідати на запитання підручника. Прочитати міф «Прометей»
                       
Додаток 1
                       Характерні особливості міфу і казки
                     Казка
                        Міф
                                    Спільні
          риси
1.     Жанр усної народної творчості.
2.     Колективний автор.
3.     Вигадані події, герої.
4.     Елементи фантастики.
5.     Образність, поетичність мови.

Відмінності
1. Свідома вигадка, що мала на меті повчання. В основі – протиставлення мрії та дійсності.
2. Дійові особи (люди, рослини, тварини) згруповані контрастно, виступають носіями певних людських якостей.
3. Герой сам творець своєї долі, бореться за неї.
4. Традиційна структура і композиція (зачин, основна частина, кінцівка), однакові початки і закінчення.
5. Сюжет багатоепізодний з драматичним розвитком подій, але щасливим закінченням.
1. Виникли з потреби пояснити світ, природні явища.

2. Герої – міфічні істоти, пов`язані з віруваннями наших предків.


3. Віра у вплив вищих сил на долю людей і цілих народів.
4. Відсутність строгої структури, характерний повільний, неспішний розвиток подій.
5. Сюжет багатоепізодний, але не передбачає щасливого закінчення.

 













                                            
Урок 3

Тема.    Грецькі міфи.  Міф про Прометея
Мета:   ознайомитися з давньогрецькими міфами, міфом про Прометея, значенням Прометея як вічного образу, втіленням його в світовій культурі; розвивати навички виразного читання, переказу прозового твору, аналізу літературного героя; з`ясувати причини популярності образу Прометея, ознайомитися з поняттями «прометеїзм, «Прометеїв вогонь»; виховувати високі моральні якості.
Обладнання: ілюстрації до міфу, літературні твори, присвячені Прометею, зображення Прометея в різних видах мистецтва, політична карта світу.
Тип уроку: формування знань й удосконалення навичок і умінь.

                                                              У тому твій небесний гріх,
                                                              Що людям зменшив ти страждання,
                                                                 Що світлом розуму й пізнання
                                                                  На боротьбу озброїв їх?

                                                              … Завзяття вогненне твоє,
                                                                  Твій гордий дух і непокора,
                                                                  Що їх і небо не поборе,
                                                                  Для смертних прикладом стає.
                                                                                            Дж. Байрон
Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань
   1. Бесіда
 1) Що таке міф?
  2) Що таке міфологія? Як ви розумієте це поняття?
  3) Що спільного і в чому відмінність міфу від казки?
  4) Назвіть відомі вам різновиди міфів.
  5) Яких героїв міфів ви запам`ятали?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.     Слово вчителя.
 Швидкоплинний, невловимий час відніс у минуле цілі епохи й цивілізації. Дві з половиною тисячі років віддаляють нас від світлого й прекрасного буття колиски європейської цивілізації – Давньої Греції. Еллада – так називали свою країну самі греки, а себе – еллінами. Вона залишила світові величні архітектурні споруди, високорозвинену науку, представлену іменами видатних учених (Архімед, Піфагор, Аристотель), прекрасне мистецтво.
Давні елліни подарували нащадкам дивовижні перекази, які називаються міфами. З деякими з них ми познайомимося на наступних уроках.
   2. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1.     Слово вчителя.
Давньогрецька міфологія високо поетична, бо її витоки у Красі, з якої брала енергію вся культура Еллади. Вона стала основою для виникнення античної літератури (літератури давніх греків і римлян), яка справедливо вважається колискою європейської літератури.
     В уявленні давніх греків боги були одночасно шляхетні і мстиві, добрі та жорстокі, пристрасні та ревниві. При цьому доля їх залежала від жеребу Мойр так само, як життя людей залежало від волі богів. Кожен з богів
займався своєю справою, відповідав за певну галузь в світовому «господарстві». Елліни наділяли своїх богів людськими характерами та схильностями. На відміну від людей – «смертних» - боги були безсмертними.
      Вчені виділяють наступні цикли міфів Давньої Греції (порівняйте з циклами міфів, вивченими на минулому уроці):
- про богів;
- про героїв;
- про явища природи;
- про аргонавтів;
- троянський;
- фіванський.
    Цікаво, що у греків немає міфів про загибель світу. Саме в цьому виражається життєстверджуюча основа давньогрецької культури. А ще у давніх греків майже не було казок. Їх заміняли міфи, які були сповнені чудес та пригод, перемог та поразок справжніх героїв. Міфи давали відповіді на найважливіші для давньої людини питання: про виникнення світу, людини, природних явищ. Саме таким  є один з найкращих міфів еллінського періоду міф про Прометея, який ви повинні були на сьогодні прочитати.
2. Словникова робота
Встанови відповідність:
- Кронос – бог ковальства
- Феміда – богиня Моря, мати Ахілла
- Прометей – найстарший син Урана та Геї
- Афіна – богиня Правосуддя і Справедливості
- Гефест – верховний бог-громовержець
- Океан – титан, батько Зевса
- Іо – дружина Зевса, богиня шлюбу
- Аргус – бог-вісник
- Гермес – стооке чудовисько, що стерегло Іо
- Гера – аргоська царівна, перетворена на білу телицю
- Мойри – богині долі
- Фетіда – богиня Мудрості, Ремесел і Справедливої війни
- Зевс – титан, син титана Сапета, брат Атланта
3. Евристична бесіда
1) Розкажіть, як жили люди до втручання Прометея.
2) Чи піклувався про людей Зевс? (Ні, він був байдужий до їхньої долі)
3) Хто вирішив прийти на допомогу людям? (Титан Прометей)
4) Чого навчив Прометей людей?
5) Чому Зевс розгнівався на Прометея? (Прометей обдурив Зевса, обравши для жертви богам кістки, прикриті лискучим жиром, а людям залишив м`ясо, сховане під тельбухами. Зевс обурився через те, що смертні їстимуть м`ясо, а на шану богам спалюватимуть кістки.)
6) Якою була помста Зевса? (Він залишив людей без вогню. Вони жили у темних домівках, не могли зігрітися і приготувати їжу.)
7) Як порушив заборону Зевса Прометей? (Він пробрався до палацу Зевса і викрав вогонь для людей.)
4. Робота з текстом
    Знайдіть і прочитайте уривок, в якому йдеться про покарання Прометея Зевсом. (Від слів «У шаленій нестямі…» до слів « … шматував могутнє Прометеєве тіло.)
     Наведіть приклади цитат, що зображують сміливість і незламність Прометея.
5. Бесіда
1) Хто з героїв міфу співчуває Прометею? (Гефест, Океан, океаніди, Феміда, Іо)
2) Чому Зевс вирішив визволити Прометея? (Хотів дізнатися таємницю своєї смерті, яка була відома лише тираноборцю.)
3) У чому полягала ця таємниця? (Син Фетіди, з якою збирався одружитися Зевс, повинен був скинути свого батька з трону, як колись сам Зевс скинув свого батька Кроноса.)
4) Хто зміг впросити невблаганного Прометея відкрити таємницю? (Мати Прометея – Феміда, яка, гірко плачучи, благала його врятувати самого себе.)
5) Хто прийшов визволити титана? (Легендарний герой Геракл за наказом Зевса відшукав тираноборця, вбив орла та розірвав Прометеєві пута.)
ІV. Узагальнення і систематизація вивченого
1. Робота з епіграфом. Характеристика героя
- Прочитайте перший уривок з вірша Дж. Байрона «Прометей». Що б ви відповіли на його запитання?
- Про яку роль Прометея в житті людей йдеться?
- Прочитайте другу половину епіграфа. Чи згодні ви з висловлюванням поета?
- Про які риси характеру Прометея говорить автор вірша?
- Якими словами він підкреслює мужність і незламність героя?
- Про що говорить остання стрічка епіграфа?
- Чи може бути прикладом життя Прометея і для нас сьогоднішніх? В яких випадках?
2. Словникова робота
    У переносному значенні слово «Прометей», як і поняття «прометеїзм», «Прометеїв вогонь», є уособленням самовідданості, шляхетних почуттів і вчинків людини, незгасного прагнення досягти високої мети.
    Фізкультхвилинка
3. Прометей як вічний образ світової літератури
Слово вчителя. Повторіть визначення поняття «вічний образ», вивчене не попередніх уроках. Як ви його розумієте?
    Прометей відкриває галерею так званих вічних образів, до яких постійно звертатиметься людство.
    Ще в Давній Греції Есхіл присвятив Прометеєві ряд трагедій, з яких збереглася лише одна – «Прометей закутий». Прометей Есхіла втілює розум і силу духу, волелюбність і велич подвигу заради щастя людей.
     За нового часу образ титана Прометея знаходимо у творах Гете, Байрона, Шеллі, він надихав славетних майстрів пензля Мікеланджело, Тиціана, Рібейру, композиторів Бетховена, Ліста, Скрябіна.
      Образ Прометея надзвичайно популярний і в Україні. У своїх творах його подвиг уславили Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка, А. Малишко.
4. Читання уривків з творів, присвячених подвигу Прометея
1) Й. Гете «Прометей
2) Дж. Байрон «Прометей»
3)
      Крик Прометея лунає безліч віків скрізь по світі, він заглушає собою потужні громи олімпійські. Тисячі тронів упало і людських, і божих, але Титанова круча стоїть, наче вічна твердиня духу того, що, немов ураган, без упину іскорку, вхоплену з неба, в могутній вогонь роздимає.
      Краще бринять від того урагану пошарпані струни, ніж у майстерних
руках срібнострунні золотистії арфи, зграйно й добірно настроєні до дифірамбів облесних. Так було завжди і так буде довіку, поки житимуть люди і поки бринітимуть струни.
        Тільки ж той крик Прометея на струнах удати здолають руки того, хто у серці іскру небесну ховає, рід свій веде з Прометея і предківський спадок шанує, тямлячи іншу красу, ніж ту, що на ярмарку завжди руки до бубна призводить, а ноги до скоків безладних.
        Той Прометея нащадок , дотепний до струн найдорожчих, руки до крові скалічить об струни незграйні волові, серця риданням домовить тих струн недомовлених жалі, - знаючи добре ціну і музиці, й музикам, і струнам, щирого злота пісень не продасть за злотистую арфу.
                                                                                        Леся Українка
V. Підведення підсумків уроку
1. Бесіда
- Чи можна вважати Прометея героєм?
- Що вразило вас в образі Прометея?
- За що образ Прометея віднесений до вічних образів світової літератури?
- Як ви розумієте вислів «Прометеї нашого часу»? Кого можна так назвати?
- Хто з відомих митців звертався до образу Прометея?
- У чому секрет популярності цього образу?
VІ. Домашнє завдання
Дати письмову відповідь на запитання « Яким я бачу Прометея нашого часу».
Прочитати міфи «Дедал та Ікар», «Нарцис», «Орфей і Еврідіка»



Урок 4

Тема.     Грецькі міфи. «Дедал та Ікар», «Нарцис», «Орфей і Еврідіка»
Мета:    ознайомити учнів з давньогрецькими міфами про Дедала та Ікара, Нарциса, Орфея та Еврідіку , розкрити їх загальнолюдський зміст та актуальність; розвивати навички аналізу тексту, виділяючи головне, засвоїти значення фразеологізмів міфологічного походження; виявляти міжпредметні та міжлітературні зв`язки; виховувати інтерес і повагу до культурної спадщини  світу.
Обладнання: учнівські ілюстрації до прочитаних міфів; зразки творів різних видів мистецтва (образотворчого, скульптури, музики) до міфів, що вивчаються; комп`ютерна презентація.
Тип уроку: формування знань й удосконалення навичок і умінь

                                                   Обираючи богів, ми обираємо свою долю.                                                                                                                   Вергілій

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань
1. Літературний диктант. Відкриті тести
1) Прометей – це … , що боровся проти ….    (Титан, тиранії Зевса)
2) Подвиг, що здійснив Прометей - … .  (Допоміг людям, викрав вогонь)
3) Покарання Прометея - … . (Прикували до скелі)
4) Виконати наказ про покарання Прометея доручили … .  (Гефесту)
5) Разом з ним відправили  … та … .  (Силу та Владу)
6) Прометей був прикутий в горах … .  (Кавказу)
7) Брат Прометея, що тримав на плечах небесне склепіння - … . (Атлант)
8) Таємниця Зевса, про яку довідався Прометей - … .  (Зевса скине з трону його син, як він скинув свого батька Кроноса)
9) Богині долі, чию розмову випадково підслухав Прометей - … . (Мойри)
10) Титан погодився відкрити таємницю Зевсові лише завдяки - … . (Сльозам його матері Феміди, богині правосуддя і справедливості)
11) Визволив Прометея від мук - … .  (Геракл)
12) Образ Прометея в світовій літературі є … .  (Вічним образом)
2. Евристична бесіда
1. Чи можна вважати Прометея героєм? (Прометея можна вважати героєм, тому що він здійснив подвиг заради інших, ризикуючи власним життям, поступився своїм щастям, прагнучи допомогти людям, полегшити їхнє життя).
2. Чому образ Прометея відноситься до вічних образів світової літератури? (Бо образ Прометея, як і інші вічні образи, вийшов далеко за рамки свого часу і актуальний в усі часи і для всіх народів, бо пропагує загальнолюдські цінності).
3. Що означають зараз поняття «Прометей», «прометеїзм», «прометеїв вогонь»? (Ці поняття означають самовідданість, шляхетні почуття і вчинки людини, незгасного прагнення досягти високої мети).
3. Перевірка домашнього завдання.
Озвучування кількох творів «Яким я бачу Прометея нашого часу». Обговорення
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми продовжимо знайомство з чарівним світом давньогрецьких міфів, які дивують нас розмахом фантазії та захоплюють цікавими подіями. (Оголошення теми і мети уроку ). Для того, щоб урок пройшов цікавіше, ми проведемо його у вигляді літературної гри, для чого об`єднаємося в три групи і після ознайомлення з кожним міфом проведемо вікторину, на запитання якої буде відповідати кожна група по черзі. Якщо в цієї групи відповіді немає, право відповісти мають члени інших груп. (Об`єднання учнів в 3 групи).
ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Одним з найвідоміших міфів Давньої Греції є міф про першу людину, яка здійснила політ у небеса. З того часу всіх людей, що прагнуть злетіти до небес, називають Ікарами, а міф, з яким ми зараз познайомимося – це міф «Дедал та Ікар».
2. Читання міфу «Дедал та Ікар» 
3. Вікторина
1) Хто такий Дедал? (Митець, різьбяр, будівничий). (Слайд 3 – «Винаходи Дедала»).
2) Чому жерці в храмах припинали богів з дерева, зроблених Дедалом? (Щоб не повтікали, бо вони здавалися живими).
3) За що улюбленець Афін був вигнаний з рідного міста? (За нібито причетність його до смерті свого учня Талоса).
4) Куди вирушив Дедал? (На острів Кріт до царя Міноса).
5) З ким жив Дедал на Кріті? (Із своїм сином Ікаром).
6) Яке лихо спіткало царя Міноса і царицю Пасіфаю? (У них народилося чудовисько з головою і хвостом бика – Мінотавр).
7. Що побудував Дедал для Мінотавра? (Знаменитий Лабіринт).
8) Про що неодноразово просив Дедал царя Міноса? (Щоб той відпустив його додому – цар не погоджувався).
9) Що запропонував батькові Ікар? (Зробити крила і полетіти додому по небу).
10) З чого майстер виготовив крила? (З пера та воску)
11) Про що застерігав сина Дедал? (Не підніматися дуже високо, щоб Сонце не розтопило віск, і не спускатися дуже низько, щоб вода не намочила пір`я).
12. Чому загинув Ікар? (Він захопився польотом і піднявся надто близько до Сонця).
13. Як пам`ять про Ікара увічнили на Землі? (Його іменем названо острів Ікарія та Ікарійське море. Тих, хто прагне в небо називають Ікарами).
4. Евристична бесіда
1. Чому в віках залишилося ім`я нестримного Ікара, а не розумного, талановитого Дедала? (Ікар був втіленням непереможного потягу до неба, за що він ладен був віддати своє життя).
Розгляньте репродукції з картин відомих художників. Які епізоди міфу вони ілюструють? Яким зображено Ікара? Як вдалося художникам втілити нестримність польоту Ікара і трагізм його падіння і загибелі? Яка картина вас вразила найбільше?
2. Яку одвічну мрію людства втілено у цьому міфі? (Мрію про підкорення небесного простору, про політ у небесні високості).
3. Які географічні назви знаходять своє пояснення в міфі? (Названі на честь героя міфу острів Ікарія та Ікарійське море).
4. В чому полягає така широка популярність міфу про Дедала та Ікара в наш час? (Популярність цього міфу в тому, що Дедал є втіленням людини-майстра, митця, а Ікар – нерозважної, але безстрашної людини, яка сміливо йде назустріч небезпеці).
5. Слово учителя.
В кого з вас вдома ростуть квіти нарциси? Які вони? А от де і як вони появилися ми з вами дізнаємось, познайомившись з міфом про Нарциса. А ще  з цього міфу ми дізнаємось про те, як з`явилась луна. Тобто, до якого різновиду міфів можна віднести цей міф? Якщо не можете відповісти одразу, дайте відповідь на це запитання після ознайомлення з міфом.
6. Читання міфу «Нарцис».
7. Вікторина
1) Хто такий Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє).
2) Про що хотіла дізнатись у Тіресія німфа Ліріопея, мати Нарциса? (Чи довго буде жити її син, бо він – смертний?)
3) Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцис житиме доти, доки сам себе не побачить).
4) Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі).
5) Яка характеристика дається Нарцису у міфі? (Прекрасний, але холодний і гордий, нікого не любив, крім себе), (слайд 7 «Самозакоханий Нарцис»).
6)  Як звали німфу, яка закохалася в героя? (Ехо).
7) Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, що вона відволікала її розмовами у той час, коли Зевс розважався з її сестрами-німфами).
8) За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат).
9) У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачивши своє віддзеркалення у воді).
10) Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекрасну білу квітку – нарцис), (слайд 8 «Пам`ять про Нарциса»).
11) Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки в неї не залишилися лише кістки і голос. Кістки з`єдналися зі скелею, а голос живе, відгукуючись на людські голоси).
12) Що у давніх греків символізувала квітка нарцис? (Вона була символом смерті).
    Фізкультхвилинка
8. Бесіда
1. До якого різновиду відноситься міф «Нарцис»? (До пояснювальних).
2. Які природні явища пояснюються в цьому міфі? (Виникнення луни і квітки нарциса).
3. Доведіть, що цей твір – міф.
9. Міф «Нарцис» у пам`ятках світового мистецтва
Розглянемо репродукції з картин відомих художників до міфу «Нарцис».
- Які епізоди міфу зображені на картинах?
- Які почуття переживають герої міфу?
- Як це передають митці?
Цікаво!
У сучасній мові нарцис (в переносному значенні) – самозакохана людина.
10. Слово вчителя.
Одним з найпоетичніших міфів Давньої Греції є міф  про «Орфей та Еврідіка», про міфічного співця Орфея, що своїм співом заворожував все живе і навіть царство Аїда, про його палке і трагічне кохання до німфи Еврідіки. Давайте знайомитися з цим чудовим міфом.
11. Читання міфу «Орфей та Еврідіка»
12. Вікторина
1) Про які почуття йде мова у цьому міфі? (Кохання).
2) Чим прославився Орфей? (Він був талановитим співцем: усе живе на землі завмирало, слухаючи його).
3) Хто подарував Орфею ліру, або кіфару? (Сам бог Аполлон, покровитель мистецтв).
4) Чому бог шлюбу Гіменей не захотів прийти на весілля Орфея та Еврідіки? (Він знав, що ця пара не буде щасливою).
5) Яке лихо трапилося незабаром? (Еврідіка померла від укусу отруйної змії).
6) Що вирішив зробити Орфей? (Вмовити Аїда відпустити Еврідіку з царства мертвих).
7) Чому перевізник Харон і пес Кербер дозволили співцеві пройти у підземне царство? (Вони були зачаровані його співом).
8) За якої умови Аїд дозволив Орфею забрати Еврідіка? (Йти, не озираючись назад).
9) Чому озирнувся Орфей? (Він хотів переконатися, що Еврідіка оживає).
10) За що вакханки вбили співця? (За те, що він зневажає їхні почуття, не звертає на них жодної уваги).
11) Як безсмертні боги покарали вакханок за вбивство Орфея? (Перетворили жінок на дерева).
12) Як пам`ять про Орфея увічнилася на землі? (За міфом, голову Орфея морські хвилі донесли до острова Лесбос, і відтоді цей острів став батьківщиною славетних поетів. А кіфара співця засяяла незгасно – її можна побачити на зоряному небі як сузір`я Ліри).
13. Відбиття міфу в пам`ятках мистецтва
   1. Перегляньте репродукції з картин до міфу про Орфея та Еврідіку. Звучить фрагмент з опери Глюка «Орфей та Еврідіка»).
     Перекажіть трагічну історію кохання Орфея та Еврідіки за репродукціями.
     Яка картина вразила вас найбільше? Що на ній зображено?
     Як передає митець трагізм ситуації?
     2. Літературний коментар вчителя.  Давньогрецький міф про Орфея захопив австрійського поета ХХ ст. Райнера Марії Рільке, який звернувся до образу Орфея  у своїй збірці «Сонети до Орфея» (1922). Міф про Орфея дав можливість авторові підкреслити силу мистецтва, вести розмову про сутність поезії та призначення поета в світі. 
     3. Виразне читання сонета Р.М. Рільке в перекладі М. Бажана «Ось дерево звелось. О виростання!» підготовленим учнем.
     Ось дерево звелось. О виростання!
     О спів Орфея! Співу повен слух.
     І змовкло все, та плине крізь мовчання
     Новий початок, знак новий і рух.
                   Виходять звірі з лісової тиші,
                    Покинувши кубельця чи барліг;
                    Вони, либонь, зробилися тихіші
                    Не з остраху, не з хитрощів своїх,
      А з прислухання. Рев, скавчання, гам
       Змаліли в їх серцях. Їм за пристанок
       Недавно ще була маленька хижа,
                     Де крилася жадливість їхня хижа
                     І де при вході аж хитався ганок, -
                    Там ти воздвиг їх прислухання храм.
4. Бесіда за сонетом
1) У чому, на думку поета, полягає сила митця? (Його спів перетворює все навкруги, несе «новий початок, знак новий і рух»).
2) Який вплив справляє мистецтво Орфея на  навколишній світ? (Світ і душі людей відкриваються назустріч прекрасному: «Рев, скавчання, гам змаліли в їх серцях»).
3) Що означає згадка про «храм» у сонеті Р.М. Рільке? (Це символ повернення до добра, людяності, вічних цінностей, до чого закликає митець).
Цікаво!
У сучасній мові Орфей – чудовий співець і музика.
IV. Підведення підсумків уроку. Оцінювання
V. Заключне слово вчителя.
VI. Домашнє завдання
1. Підготувати переказ міфу, який найбільше сподобався.
2. Намалювати ілюстрації до вивчених міфів.
3. Підготувати розповідь про Стародавній Єгипет (індивідуальне завдання)

                             










Урок 5

Тема.      Єгипетські міфи. Ра та Апоп. Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет
Мета:  повторити вивчені теоретичні поняття «міф», «міфологія», «тема», «мотив», відмінність міфу від казки, значення міфологічних фразеологізмів; ознайомитися з давньоєгипетськими міфами про боротьбу Ра і Апопа та про те, як Тефнут покинула Єгипет; поглибити поняття про образ – «образ міфологічний»; розвивати навички виразного читання прозових творів; виховувати повагу та інтерес до культури інших народів.
Обладнання: карта Давнього Єгипту; зображення єгипетських пірамід, сфінкса, тексти давньоєгипетських міфів, комп`ютерна презентація, ілюстрації учнів до вивчених міфів, політична карта світу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

                                                          Той, хто дивиться у минуле, так само
                                                 бачить майбутнє, як видно у дзеркалі
                                                              глибоких вод високе небо.
                                                                                                     Ш. Петефі                                   

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань
1. Теоретична п`ятихвилинка.
Відповісти на запитання
1) Що таке міф?
2) У чому його відмінність від казки?
3) Дайте визначення міфології. Це поняття однозначне чи багатозначне?
4) Що означають поняття «тема» і «мотив»? Як вони співвідносяться між собою?
 2. Дайте сучасне тлумачення міфологічних фразеологізмів:
1) Ікар - …
2) Нарцис - …
3) Орфей - … .
3. Перевірка домашнього завдання.
Переказати міф, або уривок з міфу, що найбільше сподобався.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Слово вчителя.
В долині Нілу, однієї з найбільших і найвеличніших рік Африки, розкинулась країна, на території якої процвітала одна з найдревніших людських цивілізацій – давньоєгипетська. Величезні піраміди, сфінкси, знамениті фараони і їхні гробниці, мумії – це тільки найбільш відомі факти існування цієї цивілізації, які і сьогодні вражають своїми розмірами і величчю. І міфологія Давнього Єгипту, з якою ми сьогодні познайомимося, така ж древня, цікава і велична.
1. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.     Повідомлення підготовлених учнів про географічне положення (учень-географ) і історію Давнього Єгипту (учень-історик).
2.     Особливості давньоєгипетської міфології (літературознавчий коментар)
В єгипетській міфології раціональність переважає поетичність, що виражається в її більшій символічності порівняно з міфологією античного світу. В єгипетських міфах домінують філософські роздуми богів і величні монологи. Головний зміст складають не події, а прихований філософський підтекст. Міфи єгиптян, як і міфи інших народів, символічно передають уявлення про закони природи і сенс життя, але іншими засобами. Монументальний, статичний міф Давнього Єгипту, на відміну від давньогрецького, що оспівує можливості людини, закликає її злитися з природою, прийняти існуючий мудрий порядок, підкоритися йому і не робити спроб щось змінити, тому що всі зміни будуть тільки на гірше. У давньоєгипетській міфології героїв, подібних до Геракла, немає ні серед людей, ні серед богів. Єгипетський міф уславлює не військову доблесть, а творця, хранителя і захисника стабільності у світі.
Єгипетські боги, на відміну від олімпійських, не мали чітко визначених функцій. Тож, крім богів, аналоги яких існують в античній міфології, в релігії єгиптян існувало чимало абстракцій – Ху, Сід, Схем, Хех («воля», «розум», «енергія», «вічність»). Інша відмінність єгипетських богів від олімпійських полягає в тому, що вони не зайняті діяльністю і майже ніколи не втручаються в суперечки людей.
Іменам і взагалі промовленим уголос чи записаним на папірусі словам єгиптяни надавали сакрального значення. Більшість богів мали п`ять імен, а деякі боги взагалі не мали імен: вони змінювалися залежно від часу доби, від того, що саме робив бог у цей момент.
У кожному номі (адміністративному окрузі) країни вироблялися власні версії одних і тих же легенд. Навіть одна й та сама легенда про створення світу могла існувати в декількох варіантах.
Давньоєгипетські тексти дійшли до нас переважно у фрагментах, певна їх частина збереглася лише в переказах античних авторів.
3. Словникова робота
Хаос – безодня, наповнена туманом і мороком, із якої виникло все, що існує на світі.
Яйце – першоджерело життя.
Нун – первісний водяний хаос, «батько богів», від якого походять усі боги.
Ра – бог сонця, найголовніший бог.
Шу – бог повітря, син Ра, чоловік Тефнут.
Тефнут – богиня світового порядку, вологи, донька Ра, дружина Шу.
Нут – богиня неба, донька Шу і Тефнут, дружина Геба.
Геб – бог землі, син Шу і Тефнут, чоловік Нут.
Апоп – велетенський змій, уособлення зла, з яким бореться бог сонця Ра.
Птах – першопредок , творець світу та інших богів.
4. Виразне читання давньоєгипетського міфу «Ра і Апоп»
5. Бесіда за міфом
1) Про що розповідається у міфі, яка його тема?
2) Хто такий Апоп? Який він мав вигляд?
3) Якого вигляду набував Ра у боротьбі проти Апопа?
4) Наведіть  приклади мотивів міфу.
    Фізкультхвилинка
6. Виразне читання міфу «Як Тефнут покинула Єгипет»
1) Хто така Тефнут?
2) Що стало причиною її втечі з Єгипту?
3) Де і в якому вигляді перебувала богиня після втечі?
4) Які наслідки для Єгипту мала втеча Тефнут?
5) Чи повернулася Тефнут додому і коли?
6) Яка тема міфу про те, як Тефнут покинула Єгипет? Які в ньому є мотиви?
7. Теорія літератури.  
Поглиблення поняття «художній образ».
1)Словникова робота
Міфологічний образ – художній образ, який в персоніфікованій формі узагальнює і відображає міфологічне сприйняття світу, природну і разом з тим соціальну реальність.
Міфологічний образ – це прояв деякої вищої реальності, яка пройшла через призму сприйняття представників конкретної культури і відображена в міфологіях, ритуалах, образотворчому мистецтві, літературі тощо.
Приклади – образи богів, героїв, інших персонажів з міфів народів світу.
2) Наведіть теми міфів Давнього Єгипту та мотиви.
IV. Підведення підсумків уроку
  Рефлексія
-         Дайте визначення міфологічного образу. Наведіть приклади.
-         Які особливості давньоєгипетської міфології в порівнянні з давньогрецькою?
-         Яких богів давньоєгипетської міфології ви знаєте?
-         З якими міфами ви познайомилися на уроці? Про що ці міфи?
-         Доведіть, що прочитані твори – міфи.
V. Домашнє завдання
      Підготувати переказ міфів Давнього Єгипту. Опрацювати запитання підручника. За бажанням намалювати ілюстрації.
      Підготувати повідомлення про географічне положення та історію Давньої Індії (індивідуальні завдання).






Уроки 6-7

Тема.      Індійські міфи. Творення. Про потоп.
Мета:    ознайомити учнів з давньоєгипетськими міфами, зокрема, з міфами «Творення» та «Про потоп», працювати над переказом міфів; розвивати зв`язне мовлення; виховувати шанобливе ставлення до культури і традицій народів світу.
Обладнання: тексти міфів Давньої Індії, аудіозапис народної індійської музики, зображення пам`ятників архітектури, скульптури та живопису Давньої Індії; комп`ютерна презентація, політична карта світу.
Тип уроку: формування нових знань та застосування вмінь і навичок

                                                                          Пустеля це Бог без людей.
                                                                                            Оноре де Бальзак

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань
1.  Гра-змагання «Хто вони?»
Хаос – … .
Яйце – … .
Нун – … .
Ра – … .
Шу – … .
Тефнут – … .
Нут – … .
Геб – … .
Апоп – … .
Птах – … .
2. Переказати давньоєгипетські міфи «Ра і Апоп» та «Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет».
3. Презентувати намальовані ілюстрації.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
(Звучить народна індійська музика.)
1. Слово вчителя.
Індія – країна багатовікової культури, витоки якої беруть початок у ІІ-ІІІ тисячоліттях до нашої ери. Індійці зробили величезний внесок у світову культуру і науку. Сьогодні на уроці ми дізнаємося більше про цю загадкову країну.
2. Повідомлення учнів про Індію:
1) Географічне положення Індії.
2) Короткі історичні відомості про Індію.
3. Слово вчителя (продовження).
Індійські художники, скульптори та архітектори залишили чудові пам`ятки архітектури, скульптури та живопису, які здавна уславили Індію як «країну чудес».
Цифри, що використовуються більшістю народів світу, були винайдені в Індії. Європейці дізналися про них від арабів, і тому вони помилково називаються «арабськими». Роботи індійських вчених започаткували алгебру, геометрію та тригонометрію. Всесвітньо відомими є давні пам`ятки індійської літератури – епічні поеми «Махабхарата» і «Рамаяна».
«Махабхарата» вважається енциклопедією індійського життя, і саме в цій поемі ми знайомимося з давньоіндійською міфологією. Недарма прислів`я каже: «Чого немає в «Махабхарата», немає в Індії». Важливою частиною «Махабхарата» є епічна поема «Рамаяна», цікавий приклад поєднання розлогого епічного викладу подій, опису казково-фантастичних істот і конкретних подій людського життя. Назва епосу походить від імені героя, нащадка сонячної династії, улюбленця всіх індійців – Рами, одного із втілень бога Вішну.
У культурі Індії давньому епосу і сьогодні відводиться важливе місце. Самі тексти існують у сучасних літературних обробках для дітей і дорослих, а пригоди і подвиги героїв «Махабхарати» та «Рамаяни» стали джерелом тем для усної народної творчості. Також щороку в Індії святкується перемога царевича Рами над демонами. Це свято дуже схоже на наше – Івана Купала. У столиці країни Делі на масових народних гуляннях спалюють три велетенські опудала демонів-ракшасів, а в кожному домі запалюють свічки. Це символізує повернення додому звитяжних воїнів Рами, а водночас – торжество миру і добробуту.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовка до сприйняття твору
Особливості індійської міфології
У міфах Давньої Індії знайшли втілення звичаї народу. Все живе там вважається священним, а тому не дозволяє нікого вбивати, не можна наступати навіть на мурашку, а в парках та на вулицях індійських міст вільно ходять корови, стрибають мавпи.
Давньоіндійські міфи зовсім не такі популярні, як міфи грецькі. Та вони увійшли у літературу цієї країни так давно (Від 3 до 3,5 тисяч років тому), що збереглися майже в незмінному вигляді.
Боги Давньої Індії схожі на вже відомих нам богів. Але велику роль в давньоіндійських міфах відіграють також мудреці. Це знавці священних обрядів, що володіють таємницями магії. Вони зазвичай божественного походження, але досягають могутності не завдяки йому, а в результаті тривалого відлюдництва. Їхні чудесні здібності – дар, отриманий у нагороду за духовні подвиги. Зосередившись на пізнанні та виконанні вищих законів світу, мудреці відмовляються від усіх радощів життя – багатства, кохання, сім`ї. Зате могутність їх нерідко перевищує владу і силу самих богів.
Мудреців за їхні духовні подвиги завжди нагороджує Брахма, творець Всесвіту, який установив його закони. Творець світового порядку майже не втручається у хід подій, пов`язаних з його тимчасовими порушеннями. Для цього існують інші боги: Вішну, Шива, Індра. А також мудреці: Чьявана, Агастья. І зовсім невипадково мудреців називають «брахманами», тобто майже так, як і Бога-Творця.
2. Словникова робота
Брахма –найвище божество, творець світу. Входить у тріаду верховних богів індуїзму, в якій Брахма виступає як творець Всесвіту, Вішну – захисник, що зберігає творіння Брахми, і Шива – руйнівник, який руйнує те, що створює Брахма.
Варуна – бог океану, пов`язаний із космічними водами, хранитель істини і справедливості; разом з Індрою – найбільший з богів індійського пантеону.
Індра – бог грози та грому, який очолив боротьбу між асурами і богами.
Вівасват – бог сонця, що уособлює світло на небі і на землі, родоначальник людей.
Адіті – донька сина Брахми Дакши і його доньки Віріні, мати 12 світлих богів, серед яких Вішну, Варуна, Вівасват, Індра.
Дану – друга донька Дакши і Віріні, мати могутніх велетнів.
Діті – найстарша донька Дакши і Віріні, мати грізних демонів.
Асури – діти Дану і Діті, небесні персонажі, що мають чаклунську силу. Протиставляються богам, виступають я к найвищий клас демонів.
Яма – володар царства мертвих, син Вівасвата і Саранью.
Ману – першопредок, прабатько людей, син Вівасвата і брат Ями. Ману – перша людина, що жила на землі і стала царем людей, а Яма – перша людина, що померла і стала царем померлих предків, відкривши смертним шлях у потойбічний світ.
    Фізкультхвилинка
3. Читання давньоіндійського міфу про створення світу
4. Бесіда за змістом твору
- Як звуть творця Всесвіту в давньоіндійській міфології? (Брахма)
- Назвіть наймогутніших індійських богів. (Вішну, Варуна, Вівасват, Індра)
- Які людські почуття притаманні Брахмі? (Страх, самотність)
- Хто постійно боровся за владу з богами? (Асури)
- Чому щастя відвернулося від асурів? (Вони запишалися своєю могутністю)
- Хто очолив боротьбу між богами та асурами? (Бог грози та грому Індра)
5. Читання давньоіндійського міфу про потоп
6. Бесіда за змістом міфу
- Як звали прабатька всіх людей? (Вівасват)
- Яке ім`я мав першопредок, перший цар людей, син Вівасвата? (Ману)
- Хто попередив Ману про потоп? (Чарівна риба, подарована йому Брахмою)
- Що запропонувала Ману риба? (Побудувати човен і посадити в нього свою сім`ю)
- Як Ману врятувався під час потопу? (Риба набула гігантських розмірів і підняла човен над водою)
IV. Підсумкова бесіда
1. Поясніть, як пов`язаний вислів Оноре де Бальзака «Пустеля – це Бог без людей» з давньоіндійських міфом про створення світу.
2. Які особливості давньоіндійської міфології   в порівнянні з міфами інших народів ви запам`ятали?
3. В яких літературних пам`ятках  можна познайомитися з давньоіндійськими міфами?
4. Яке ставлення в сучасній Індії до давніх епічних поем та їх героїв?
5. Який внесок зробили індійці у світову культуру і науку?
V. Гра за темою «Міфологія»
1. Теорія літератури
1) Що таке міф?
2) У чому полягає відмінність міфу від казки?
3) Що таке міфологія?
4) Які різновиди міфів ви знаєте?
5) Чи у всіх народів є міфи?
6) Чому виникали міфи?
2. Вікторина
1) Титан, який постраждав заради людей. (Прометей)
2) Самозакоханий юнак, в пам`ять про якого виросла квітка. (Нарцис)
3) Син Дедала, що загинув через свій непослух. (Ікар)
4) Митець, що своїм співом зачарував самого Аїда. (Орфей)
5) Людські почуття, які відчув творець Всесвіту Брахма. (Страх, самотність)
6) Між ними точилася боротьба за владу в Давній Індії. (Боги та асури)
7) Бог Сонця у єгиптян. (Ра)
8) Улюблене Око Ра, богиня світового порядку, дочка Ра. (Тефнут)
9) Велетенський Змій, з яким постійно боровся Ра. (Апоп)
10) Богиня, мати 12 світлих богів Давньої Індії. (Адіті)
11) Верховний бог давньогрецької міфології, проти якого боровся титан Прометей. (Зевс).
12) Індійський бог, хранитель Всесвіту, наймолодший син Адіті. (Вішну)
3. Встановити відповідність (між богами та їх символами)
Аполлон                                             лук і стріли
Діоніс                                                  ліра
Гермес                                                 тризуб
Ерот                                                     гроно винограду
Посейдон                                             ваги
Феміда                                                  крилаті сандалі
VI. Підсумок уроку. Заключна бесіда
1. Які є основні мотиви міфів?
2. Чого навчають міфи?
3. Навіщо потрібно знати міфи?
- Одним з провідних мотивів давніх міфів є перетворення (метаморфози). В більшості міфів йдеться саме про чудесні перетворення людей чи богів. Боги мають властивість перетворюватись на що завгодно: наприклад, Зевс потрапляє до Данаї у вигляді золотого дощу, викрадає Європу, набувши вигляду бика; богиня Фетіда, опираючись Пелею, перетворюється то на гнучкий палаючий кущ, то на срібний потік, змію, чудовисько, пінистий водоспад.
Людей боги перетворювали, коли хотіли покарати їх чи, навпаки, уникнути страждань. Так, дочки Мінія набули вигляду кажанів за те, що не вважали Діоніса богом і не вшановували його на святі. Тополями стали невтішні геліади – сестри померлого Фаетона. Їхні сльози – живиця – падають у воду і, коли застигають, перетворюються на бурштин – прозорий, променистий.
Син річкового бога Нарцис перетворився на квітку, німфа Дафна, тікаючи від закоханого Аполлона, обертається на лаврове дерево.
Мотив перетворення характерний не лише для міфів. Він широко використовується у фольклорі(народні казки, легенди) та літературних творах (Г.К. Андерсен «Дикі лебеді», «Русалонька», В. Гауф «Оповідання про каліфа-лелеку»).
- Міфи, на відміну від казки, не мають на меті повчати людину. Вони -героїв та їх пригоди. Але так чи інакше міфи все одно ненав`язливо навчають людину. Міф про царя Мідаса вчить не бути жадібними, історія про Дедала та Ікара – шукати золотої середини, міф про Пігмаліона і Галатею – вірити у свою мрію, створити її самому, розповідь про Нарциса – не бути самозакоханим, гордим, пихатим, любити не тільки себе, а й інших людей, міф про Сізіфа – не бути хитрим та підступним. За свої недоліки герої міфів можуть бути покарані, а за подвиги – винагороджені богами. Але марна справа – шукати справедливості у їх вчинках, бо боги – як люди: необ`єктивні, пристрасні, мають серед героїв і своїх улюбленців, і своїх нелюбів.
Заключне слово вчителя. Щоб прочитати книгу, потрібно знати азбуку. Щоб читати книгу світової культури, необхідно розуміти значення  тих чи інших символів, імен, сюжетів. Не знаючи античної міфології, неможливо прочитати по-справжньому ні Данте, ні Шекспіра, ні Пушкіна, ні Мандельштама. Античні образи глибоко укорінилися у нашій свідомості і стали джерелом натхнення для поетів і композиторів, художників і скульпторів.
Міфологічні імена і назви ми знаходимо в термінах багатьох наук: у біології, зоології, ботаніці, палеонтології, астрономії.
Назви планет у нашій Галактиці відповідають римським назвам богів: Венера, Меркурій, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. Багато сузір`їв носять назви, пов`язані з тими чи іншими античними міфами: Оріон – це вродливий велетень-мисливець, який загинув від стріли Артеміди; Пегас – це кінь, на якому їздив Беллерофонт; Рак – це той, що перешкоджав Гераклові вбити Лернейську гідру.
Посилання на античні міфи зустрічаємо в наших щоденних розмовах. Ми згадуємо про подвиги Геракла, троянського коня, Ахіллесову п`яту, вогонь Прометея, нитку Аріадни, , про олімпійський спокій, яблуко розбрату, Еротові стріли, самозакоханого Нарциса, про золоте руно, чоловічу красу Аполлона чи про жіночу вроду Афродіти, про морського бога Посейдона та лютого бога війни Ареса, про титанів і гігантів. Ці фразеологізми будуть зрозумілі лише тому, хто добре знайомий з давньогрецькою міфологією.
Давні міфи – народні перекази, що прийшли до нас з глибокої давнини, - сповнені поезії та глибокого сенсу. Вільнолюбивий Геракл, що очищає землю від чудовиськ, сміливі відкривачі нових земель – аргонавти, Прометей, що повстав проти Зевса і дав вогонь людству, і кожна культурна людина повинна їх знати.
VII. Домашнє завдання
Написати творчу роботу «Мої улюблені міфи» або скласти власний міф.




Комментариев нет:

Отправить комментарий